piątek, 10 czerwca 2011

Źródło

Źródło (The Fountain)

Źródło (The Fountain) reż. Darren Aronofsky


„Źródło” Darrena Aronofsky’ego to obraz o poszukiwaniu kamienia filozoficznego, tytułowego źródła wiecznego życia. Film składa się z trzech przeplatujących się historii. XVI wiek, hiszpański konkwistador na polecenie królowej rusza do Nowego Świata by odnaleźć biblijne Drzewo Życia. Czasy współczesne – naukowiec Tom Creo rozpaczliwie szuka dla chorej na raka żony. XXVI wiek, astronauta przemierza przestrzeń kosmiczną w celu połączenia się z ukochaną. Te trzy opowieści łączy występowanie tych samych postaci niby zreinkarnowanych w trzech epokach. Hugh Jackman gra zatem konkwistadora, naukowca i astronautę, natomiast eteryczna Rachel Weisz wciela się w postać królowej oraz chorej na raka Izzy. W trzeciej odsłonie postać grana przez Weisz jest czymś nieosiągalnym do czego zmierza główny bohater.

Te trzy historie łączą się ściśle ze sobą. Historia królowej Isabel i konkwistadora Tomasa to powieść pisana przez Izzy Creo, natomiast opowieść o astronaucie Tomie to kontynuacja opowieści o doktorze, który po śmierci ukochanej wyrusza w zaświaty Majów by połączyć się z nią.

„Źródło” jest filmem innym niż te, do których przyzwyczaił nas Aronofsky. Brak jest specyficznego czarnego humoru w stylu atakującej lodówki. W to miejsce mamy wyrafinowaną opowieść o miłości, życiu i śmierci. Reżyser zrezygnował z grafiki komputerowej i fotografując reakcje chemiczne stworzył niespotykany w kinie świat. Dużą zaletą jest także muzyka współpracującego wcześniej z Aronofsky’im Clinta Mansella. W połączeniu ze znakomitą grą głównych aktorów tworzy ciekawy acz dość trudny film.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz