poniedziałek, 20 czerwca 2011

W pogoni

W pogoni 추격자 Chugyeogja

W pogoni (추격자, Chugyeogja) reż. Hong-jin Na


„W pogoni” to debiut południowokoreańskiego reżysera Hong-jin Na. Opowiada historię byłego policjanta, obecnie alfonsa Joong-ho (Yoon-seok Kim). Wysyła on jedną z podopiecznych Mi-jin Kim (Yeong-hie Seo) do klienta Young-min Jee (grany przez Jung-woo Ha). Wkrótce po wysłaniu dziewczyny Joong-ho zauważa, że numer, którego zamawiana była prostytutka był używany wcześniej i kobiety wysłane pod wskazane miejsce zniknęły bez wieści. Joong-ho jest przekonany, że klient porywa jego pracownice by je sprzedać. Prawda jest o wiele gorsza - Young-min Jee jest zwyrodniałym mordercą zabijającym bez skrupułów nieświadome zagrożenia kobiety.

Film mimo pewnej schematyczności co chwila zaskakuje. Kolejne odsłony pokazują wydarzenia, które trudno przewidzieć. Również postaci są nietuzinkowe, nie mamy do czynienia z szablonowymi czarno-białymi charakterami. W tytułową pogoń za mordercą wyrusza Joong-ho, niesympatyczny typ z przeszłością, którego motywami kieruje raczej troska o własny biznes. Morderca to młody, nieśmiały chłopak o sympatycznym wyglądzie, przesłuchujący go policjanci nie potrafią uwierzyć, że to właśnie on dokonał zbrodni. Również ofiara – przedstawicielka najstarszego zawodu świata nie wygląda jak typowa prostytutka, to spokojna młoda kobieta, samotnie matka.

Akcja większości filmu toczy się w ciemnych pomieszczeniach, zalanych deszczem ulicach Seulu co pogłębia mroczny klimat filmu. Klimat ten wraz z niespodziewanymi (czasami wręcz irytującymi) zwrotami akcji towarzyszy widzowi do (jakże mogło by być inaczej) niespodziewanego finału.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz