czwartek, 25 sierpnia 2011

Trzy pogrzeby Melquiadesa Estrady

Trzy pogrzeby Melquiadesa Estrady

Trzy pogrzeby Melquiadesa Estrady (Three Burials of Melquiades Estrada) reż. Tommy Lee Jones


Meksykańsko-amerykańskie pogranicze. Miejsce pozbawione moralności, gdzie czas mieszkańców wypełniony jest oglądaniem telewizji, seksem, pustką. W tym świecie mieszka Pete Perkins (Tommy Lee Jones) podstarzały cowboy kierujący się własnym kodeksem molarnym. Jego najlepszy przyjaciel nielegalny emigrant Melquiades Estrada zostaje zastrzelony przez nieznanego sprawcę. Lokalne władze nie chcą się zająć rozwiązaniem sprawy, chodzi przecież o brudnego Meksykańca. Pete zaczyna prowadzić prywatne śledztwo. Szybko wychodzi na jaw, że bezsensownej, przypadkowej zbrodni dopuścił się młody strażnik graniczny Mike Norton (Barry Pepper). Pete postanawia spełnić obietnicę daną przyjacielowi – pochować go w ojczystej ziemi. Jego pomocnikiem wbrew swej woli zostaje Mike.

Scenariusz do filmu Tommy’ego Lee Jonesa napisał Guillermo Arriaga, autor scenariuszy „Amores perros”,  „21 gramów”, „Babel”. Znakiem rozpoznawczym Arriagi jest nieliniowość akcji. Podobnie w „Trzech pogrzebach…” taka forma narracji jest również wykorzystana. Dzięki temu zabiegowi udaje się wyróżnić pewne elementy świata przedstawionego.

„Trzy pogrzeby…” to film o specyficznej podróży trzech mężczyzn: Pete’a, Mike’a i rozkładającego się Melquiadesa. Opuszczają sztuczność Ameryki i znajdują się w przestrzeni o wiele bardziej prawdziwej. W tym świecie bezmyślny strażnik dostaje swoistą lekcję życia, zmuszony do opieki nad zwłokami swej ofiary, obserwując mieszkańców Meksyku zaczyna rozumieć swoje postępowanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz