czwartek, 6 września 2012

Infernal Affairs: Piekielna gra

Infernal Affairs: Piekielna gra (Mou gaan dou 無間道) reż. Wai Keung Lau, Alan Mak


Kino z Hongkongu to przede wszystkim filmy karate, sztuki walki, strzelaniny, podniebne tańce na bambusowych łodygach. W przypadku „Piekielnej gry” sprawa ma się inaczej, to wciągający kryminał, w którym pierwszy strzał pada dopiero po godzinie. Mimo tego film ogląda się z wielkim zainteresowaniem i napięciem.

„Sprawy piekielne” (pod takim tytułem film także był dystrybuowany w Polsce) opowiada o dwóch mężczyznach, którzy działają bardzo podobnie lecz po przeciwnej stronie barykady. Chan (Tony Leung Chiu Wai) jest policjantem, który od 10 lat żyje jako tajniak w świecie przestępczym. Jego jedynym kontaktem z prawdziwą tożsamością jest szef policji Wong (Anthony Wong Chau-Sang). Z kolei Ming (Andy Lau) jest podopiecznym szefa mafii Sama (Eric Tsang), który ukrywa się w szeregach policji by ostrzegać swego protegowanego przed niebezpieczeństwem. W czasie jednej z akcji do Wong i Sam przekonują się, że mają ukrytych w swoich oddziałach szpiega, który sabotażuje ich poczynania. Zaczyna się pełna emocji gra, w której obu stronom zależy na zdemaskowaniu zdrajcy.

W Hongkongu „Piekielna gra” spotkała się z wielkim uznaniem. Mimo, że film opowiada dość zamkniętą historię stworzono dwie kolejne części, które również okazały się strzałem w dziesiątkę. Największą zaletą „Piekielnej gry” jest przede wszystkim trzymający w napięciu scenariusz. Sukces filmu sprawił, że cztery lata później został stworzony amerykański remake „Infritacja” w reżyserii Martina Scorsese. Amerykańska wersja została nagrodzona 4 Oscarami, w tym za najlepszy adaptowany scenariusz. W przypadku tej nagrody trochę smutnym jest fakt, że osoba przedstawiająca tą samą historię, tylko w innej scenerii zbiera laury.

Innym atutem „Piekielnej gry” jest muzyka, która doskonale współgra ze scenami pokazanymi w filmie. Na dowód mała zajawka.

7 komentarzy:

 1. Sądzę, że amerykańska wersja jest dużo uboższa filozoficznie. W finale deus ex machina pojawia się Whalberg i jednym strzałem kończy ponurą farsę. Karą jest śmierć. W wersji oryginalnej zdrajca pozostaje przy życiu by ciągnąć swą marną egzystencję w piekle własnej świadomości. Znakomite.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Podobają mi się Twoje recenzje, bo są stosunkowo krótkie i na temat. Polecasz jakiś film lub nie, piszesz dlaczego i krótką fabułę. Oby tak dalej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie, u mnie recenzja Oz'a, zapraszam! :D
  http://slomianypisarz.blogspot.com/2013/04/oz-wielki-i-potezny-recenzja.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnóstwo ludzi z was uwielbia oglądać filmy również filmy online, jakie posiadamy okazje zobaczenia jako darmowe filmy online. Dużo z nich znajdziemy na stronach, z jakich mamy możliwość korzystać bez żadnych ograniczeń. Dzięki witrynie mamy możliwość obejrzenia takich filmów jakimi są najlepsze filmy online, które odnajdziemy w przeróżnych kategoriach filmowych. Takie filmy to dużo nowości, jakie nie dawno pojawiły się na ekranach a my mamy możliwość obejrzenia ich za darmo. Dzisiaj witryny z filmami cieszą się ogromnym zainteresowaniem i znajdują większość własnych zwolenników, którzy chętnie zobaczą te filmy, jakich jeszcze nie widzieli. Darmowe filmy online to możliwość ich oglądania bez żadnych ograniczeń o takich porach jakie są dla was właściwe. Pośród urozmaiconej oferty filmów odnajdziemy komedie, filmy sensacyjne czy też kino akcji. Posiadamy możliwość obejrzenia zwiastunów tego typu filmów albo zapoznania komentarzy o nich, a również jeśli odbyła się ich premiera mamy możliwość zapoznać komentarze krytyków, jakie w ogóle nie muszą być zgodne z naszymi. Filmy online za darmo dają tobie okazje spędzenia czasu tak jak chcemy a więc w trakcie ich obejrzenia. Okazja oglądania filmów wirtualnych pozwala nam na obejrzenie również swoich ulubionych seriali, jakich nie mieliśmy kiedy obejrzeć. Tego typu seriale posiadamy możliwość oglądania od początku czyli od pierwszego odcinka pierwszego sezonu. Zainteresowanie tego typu filmami online ciągle rośnie i trzeba pozwolić sobie także na ich obejrzenie jeśli wśród bogatej oferty filmów odnajdziemy tego typu jaki chcemy obejrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 5. O, moje klimaty. Z chęcią obejrzę ten film :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Widziałam ten film, polecam wszystkim :)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń