piątek, 1 czerwca 2012

Jeździec bez głowy

Jeździec bez głowy

Jeździec bez głowy (Sleepy Holow) reż. Tim Butron


Żyjący u schyłku XVIII wieku nowojorski konstabl Ichabod Crane (Johnny Depp) w swojej pracy posługuje się nowoczesnymi metodami, które nie podobają się jego przełożonym. Zostaje „zesłany” więc na prowincję, gdzie ma rozwiązać zagadkę tajemniczych morderstw.

Po przybyciu do Sleepy Hollow okazuje się, że ofiary morderstw są pozbawione głów. Crane próbuje podejść do sprawy rozumowo mimo opowieści mieszkańców, że sprawcą morderstw jest demon – duch heskiego żołnierza. Crane nie wierzy w pogłoski. Twierdzi, że wszystko można racjonalnie wytłumaczyć. Jednak jego „szkiełko i oko” są wystawione na ciężką próbę. Rychło okazuje się, że jeździec bez głowy istnieje (w scenach z głową ma twarz Christophera Walkena). Po pierwszym wstrząsie detektyw odkrywa, że ofiary nie są wybierane przypadkowo i demon służy komuś z krwi i kości.

Świat przedstawiony w filmie Tima Burtona to majstersztyk. Wspaniała scenografia uhonorowana Oscarem stwarza idealne miejsce do opowieści stylowej opowieści grozy. Za kanwę scenariusza posłużyło opowiadanie Washingtona Irvinga „Legenda o Sennej Kotlinie”, która została bardzo rozbudowana. W historii Irvinga Crane jest nieatrakcyjnym nauczycielem, z którego zadrwiono. Wersja Burtona to wciągająca historia kryminalna z elementami nadprzyrodzonymi.

Dużym atutem filmu jest aktorstwo. Główną rolę gra tutaj ulubiony aktor Burtona Johnny Depp. Ichabod Crane w jego wydaniu do sympatyczny osobnik, który bardzo chce być twardy ale nie bardzo mu to wychodzi. Mimo swej nieporadności wzbudza sympatię widzów. Również Christina Ricci w roli dzielnej Katarzyny Van Tassel (Christina Ricci) prezentuje się zjawiskowo. Na uwagę zasługuje również fenomenalna jak zwykle Miranda Richardson, która gra postać pełniącą kluczową rolę w rozwiązaniu zagadki.


8 komentarzy:

 1. Uwiebiam ten film ! Jest świetny ! :D Zapraszam do siebie na recenzję filmu "Sherlock Holmes - Gra cieni" :))

  OdpowiedzUsuń
 2. Polecam film, dobra recenzja. Ja też zapraszam na mojego bloga filmowego www.recenzje.xaa.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. genialny film! :) fajna recenzja, obserwuję :)

  pozdrawiam
  Amandine (filmdine.blogspot.com)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię ten film, jest świetny :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna recenzja, juz od dawna szukam wolnego czasu na obejrzenie tego filmu, ale dzięki Twojej recce, postaram się go obojerzeć jeszcze w te wakacje :D

  Ps. Zobacz też mojego bloga i dodaj mnie do kręgów :D ( filmbufff.blogspot.com )

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawy blog zapraszam do mnie mam o podobnej tematyce www.obejrzyjmy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. moim zdaniem to świetny film :) pozdrawiam! paperplane

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeden z lepszych filmów Burtona ♥ Uwielbiam całe jego kino, jak i Ricci :) No i Deppa także :) Czekam na kolejne wpisy o filmach ♥

  OdpowiedzUsuń