poniedziałek, 7 listopada 2011

Raport mniejszości

Raport mniejszości

Raport mniejszości (Minority Report) reż. Steven Spielberg


Waszyngton rok 2054. Świat przyszłości jest wolny od zbrodni. Wszystko dzięki trzem niezwykłym ludziom – jasnowidzom, którzy potrafią przewidzieć morderstwa. Nad sprawnym działaniem wydziału Prewencji czuwa John Anderton (Tom Cruise), który w przeszłości stracił synka i teraz nie chce aby jakikolwiek rodzic powtórzył jego tragedię. System wydaje się działać bez problemu. Mordercy są aresztowani zanim dokonają zbrodni, jednak gdy przepowiednia mówi, że Anderton ma popełnić następne morderstwo, zabijając człowieka, którego nawet nie zna, zaczyna się zastanawiać czy jasnowidze rzeczywiście są nieomylni.

Andertonowi nie pozostaje nic innego jak znaleźć tytułowy raport mniejszości, dokument zawierający błędy w ocenie jasnowidzów. Nie jest łatwo poruszać się w świecie przyszłości, gdzie panuje pełna inwigilacja. Wzór siatkówki oka każdego człowieka jest przechowywana w bazie danych i przy każdej okazji osobnik jest skanowany i rozpoznawany przez maszyny. Anderton chcąc się ukryć w świecie przyszłości gdzie nie ma prywatności zmuszony jest do wymiany oczu dokonanej przez ekscentrycznego lekarza Solomona Eddie (Peter Stormare). Uciekając przed ścigającym go Danny’m Witwerem (Colin Farrell) jego jedynym pomocnikiem staje się jasnowidz Agatha (Samantha Morton). W filmie gra również legenda światowej kinematografii Max von Sydow.

Biorąc się za opowiadanie Philipa K. Dicka Steven Spielberg stworzył niepokojący świat przyszłości. Niby wszystko zmierza ku dobremu – wyeliminowanie wszelkiej przemocy ale w świecie tym nie ma prywatności, następuje pełna kontrola ludzkiego postępowania: przewidywanie przyszłości, skanowanie oczu. Pod płaszczem futurystycznej wizji świata mamy do czynienia z kryminałem, w którym od chwili przepowiedni jasnowidzów wraz z głównym bohaterem próbujemy rozwiązać zagadkę. Spielbergowi udało się idealnie wymierzyć między efektami, które pokazują rozwój techniki w dalekiej przyszłości a treścią opowiadania Dicka.


1 komentarz:

  1. Nie mogłam się zebrać, żeby obejrzeć ten film teraz na pewno go obejrzę.
    Zapraszam do nas: http://blogniezabudka.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń