czwartek, 7 lipca 2011

Życie Carlita

Życie Carlita (Carlito's Way)

Życie Carlita (Carlito's Way) reż. Brian de Palma


Równo 10 lat po nakręceniu „Człowieka z blizną” Brian de Palma nakręcił kolejny film gangsterski z tym samym aktorem w roli głównej – Alem Pacino. Mimo tych rzucających się podobieństw w oczy rzuca się znacząca różnica – główny bohater. W „Człowieku z blizną” Tony Montana chce się wznieść na szczyty gangsterskiego świata, w „Życiu Carlita” Carlito Brigante chce się z niego wydostać.

Tytułowy bohater odsiaduje 30-letni wyrok za handel narkotykami. Dzięki zaangażowaniu swego przyjaciela – adwokata Davida Kleinfelda (Sean Penn) udaje mu się wyjść już po pięciu latach. Carlito postanawia jak najlepiej wykorzystać tę szansę – postanawia definitywnie zerwać ze światem przestępczym, uzbierać 75 tysięcy dolarów i zająć się wynajmowaniem samochodów na Bahamach. Wszystko wydaje się zmierzać w jak najlepszym kierunku. Carlito zakłada dobrze prosperujący klub z muzyką taneczną – El Paradiso, odnawia kontakt z dawną miłością Gail (Penelope Ann Miller). Jednak przestępcza przeszłość nie daje o sobie zapomnieć – dawne konszachty, depczący po piętach prokurator, który nie wierzy w odnowę Carilta. Jednak największym zagrożeniem okazuje się przyjaźń z Davidem. Adwokat często broniący kryminalistów dał się wciągnąć w świat narkotyków i nadużyć. Od jednego z klientów dostaje – odsiadującego karę na wyspie Rikera mafiosa, dostaje ultimatum. Kleinfeld pomoże w ucieczce mafiosa albo zostaje zabity. David prosi o pomoc Carlita.

Carlito pokazany w filmie mimo swej przeszłości jest człowiekiem prawym i szlachetnym, to zupełne przeciwieństwo Tony’ego Montany. Najważniejsza dla niego jest lojalność. Gdy staje przed wyborem – własne szczęście z ukochaną czy spłata długu wdzięczności koledze wybiera drugą opcje, chociaż wie, że tym samym ryzykuje bardzo wiele, jak sam mówi „przysługa jest bardziej zabójcza od kuli”. Rycerz w gangsterskim świecie lat 70-tych XX wieku.

Gra aktorska stoi tu na wysokim poziomie a postaci stworzone przez De Palmę są naturalne i zdają się żyć własnym życiem. Oprócz wymienionych powyżej postaci warto zwrócić uwagę na Johna Leguizamo w roli młodego i ambitnego mafiosa i herosa kina Viggo Mortensena tym razem w roli kaleki o dwulicowej osobowości.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz