środa, 1 lutego 2012

Osada

Osada (The Village) reż. M. Night Shyamalan

Osada (The Village) reż. M. Night Shyamalan


W odstępach leśnych Pensylwanii końca XIX wieku jest położona samowystarczająca osada. Szczęście i spokój mieszkańców jest pozorne. Nie mogą przekraczać granicy wioski albowiem w otaczającym ją lesie mieszkają „ci, o których nie mówimy”.

M. Night Shyamalan to reżyser uznanych „Szóstego zmysłu”. „Osadą” rozczarował wielu fanów słynnego filmu z Brucem Willisem. Promocja filmu wskazywała, że „Osada” będzie horrorem, podczas gdy jest co najwyżej thrillerem, którego akcja dzieje się dość sennie. Również gwiazdorska obsada, od której wymaga się żeby przyciągała swoją uwagę: Joaquin Phoenix, Sigourney Weaver, William Hurt wręcz wlewa się w tło. Jest to świadomy zabieg reżysera, który drażni się z widzem a nie każdemu widzowi się to podoba.

Ze znanych nazwisk wyróżnia się Adrien Brody grający umysłowo ograniczonego Noah, który staje się motorem wydarzeń przedstawionych w filmie. Jednak główne skrzypce gra w filmie początkująca wówczas Bryce Dallas Howard. Wciela się ona w postać niewidomej Ivy, która musi wejść do pełnego niebezpieczeństw lasu by uratować życie ukochanego Luciusa (Phoenix). Od tej pory jesteśmy świadkami podróży dziewczyny, która musi walczyć z własnym strachem i kalectwem.

Wszystko to zmierza do finałowego suspensu, który wywraca filmową rzeczywistość do góry nogami. Suspensu tak prostego i banalnego, że wręcz irytującego. Po raz kolejny reżyser wystawia widza na próbę w rezultacie jedni będą bardzo rozczarowani filmem, inni z zaciekawieniem obejrzą coś innego.

Poniżej "oszukańczy" trailer.


2 komentarze:

  1. Mimo twojej podzielonej opinii, zapowiada się naprawdę ciekawie, i już nie mogę się doczekać kiedy go obejrzę. Faktycznie bardzo w oczy rzuca się gwiazdorska obsada :)) na pewno znajdę czas na ten film :) Zapraszam do mnie ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Adrien Brody to niesamowity aktor, facet potrafi się podjąć w zasadzie każdej roli i w Osadzie również sobie poradził.

    OdpowiedzUsuń